Достапни линкови

30 загинати во судири во Турција


Turkey -- Members and supporters of the pro-Kurdish Peoples' Democratic Party (HDP) walk to the southeastern town of Cizre, near Idil in Sirnak province, September 10, 2015

Турскиот министер за внатрешни работи денеска соопшти дека меѓу 30 и 32 курдски бунтовници и еден цивил биле убиени во судирите во југоисточниот град Џизре, откако таму минатиот петок беше воведен полициски час, пренесоа британските медиуми. Прокурдската Демократска партија на народите дава различни податоци за жртвите, наведувајќи дека во Џизре во текот на изминатата недела биле убиени 21 цивили. Светските агенции забележуваат дека откако во јули беше прекинато примирјето во Турција загинаа речиси 180 лица, меѓу кои има цивили, курдски борци и припадници на турските сили за безбедност.

XS
SM
MD
LG