Достапни линкови

Четири кандидати за претседателските избори во Белорусија


Централната изборна комисија на Белорусија регистрираше четири претседателски кандидати, во пресрет на изборите закажани за 11 октомври. Кандидатите беа регистринани денеска, вклучително и првата жена кандидат Тацијана Караткевич која е опозициски активист. Мешу другите кандидати е и актуелниот претседател Александатр Лукашенко, кој ја извршува функцијата од 1994 година. На последните претседателски избори во 2010 година имаше насилно растерување на демонстранти од страна на службите за безбедност, како и затворање на неколку активисти и етседателски кандидати.

XS
SM
MD
LG