Достапни линкови

Обама обезбеди гласови за договорот со Иран


Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама обезбеди 42 гласа во Сенатот за нуклеарниот договор со Иран, што е доволно за да го задржи Конгресот да не изгласа резолуција со која се отфрла тој договор. Сенатот денеска ја почнува дебатата за овој документ. Со користењето на тактика на блокирање, демократите во Сенатот би можело да го поштедат Обама од ставањето вето за да го заштити договорот постигнат заедно со петте други светски сили за да се ограничат нуклеарните активности на Иран во замена за олабавување на меѓународните санкции.

XS
SM
MD
LG