Достапни линкови

Молдавскиот претседател одбива да поднесе оставка


Кишињев

Во Молдавија се одржаа разговори меѓу претставници на владата и на организаторите на протестите кои траат во главниот град Кишињев, но без да биде постигнат напредок. „Нашите барања не се прифатени и го продолжуваме притисокот врз властите“, изјави Василе Настасе, еден од лидерите на опозицијата. Демонстрантите бараат оставка на шефот на државата Николае Тимофти и на владата поради скандал со исчезнувањето на милијарда долари од банките. Тимофти вчера изјави дека нема намера да ја напушти функцијата, бидејќи тоа ќе предизвика нестабилност во Молдавија.

XS
SM
MD
LG