Достапни линкови

Протест во Молдавија за оставка на шефот на државата


Организаторите на масовниот протест во молдавскиот главен град Кишињев подигнаа шатори најавувајќи дека ќе останат таму се додека оставка на поднесе претседателот на државата Николае Тимофти и не бидат организирани предвремени избори. До овие барања дојде поради аферата за банкарска проневера на околу милијарда долари. Демонстрантите бараат оставка и на гувернерот на Народната банка на Молдавија. Полицијата соопшти дека околу 60 илјади луѓе учествуваа на протестите пред владата во Кишињев.

XS
SM
MD
LG