Достапни линкови

Курдски милитанти убиле 15 турски војници


Милитанти на забранетата Курдска работничка партија соопштија дека убиле 15 турски војници при напад врз еден конвој во југоисточниот дел на Турција. Се уште нема официјална потврда за ова од турската армија, но таа соопшти дека извршила воздушни напади врз 12 позиции на курдските милитанти. Турскиот премиер Ахмед Давутоглу веднаш свика вонредна седница на владата, прекинувајќи го престојот во централна Анадолија.

XS
SM
MD
LG