Достапни линкови

Сиријци, Ирачани и Авганистанци загинале во камионот во Австрија


Австриската полиција соопшти дека пронајдените мртви мигранти кои минатата недела беа пронјадени во напуштен камион, биле Сиријци, Ирачани и Авганистанци. Шефот на полицијата на провинцијата Бургенланд денеска соопшти дека жртвите вероватно се задушиле на унгарска територија кратко по влегувањето во камионот, чии систем за разладување не работел. Камионот со 71 жртва беше пронајден на 27 август на безбедносната патека на автопатот од Унгарија.

XS
SM
MD
LG