Достапни линкови

Турција одобри продолжување на операциите во Сирија и Ирак


Турскиот парламент ја поддржа иницијативата на владата за продолжување на уште една година на мандатот на вооружените сили во операцијата против милитантите на Исламска држава и на други терористички групи во Сирија и Ирак. Сегашниот мандат завршува на 4 октомври. Со оваа одлука на парламентот армијата добива можност уште една година доколку е тоа потребно да презема преку граничниоперации и да ја отстапува територијата на Турција за потребите на меѓународната коалиција, која се бори против ИД.

XS
SM
MD
LG