Достапни линкови

Русија ќе одговори на новите санкции од САД


Официјална Москва најави дека ќе одговори на проширените санкции од Соединетите држави против руските граѓани. Вашингтон за прв пат воведе санкции и против руските производители на оружје со цел да спречи оружјето да им се продава на Иран, Северна Кореа и Сирија. Руското министерство за надворешни работи ваквиот потег го оцени како непријателска акција која ќе има сериозни последици врз меѓународната стабилност и оти „без сомневање како бумеранг ќе биде удар и врз американските интереси“. Соединетите држави додадоа уште 29 руски граѓани на листата со санкции воведени поради улогата на Москва во конфликтот во Украина.

XS
SM
MD
LG