Достапни линкови

Путин ја одбележа 70-годишнината од победата над Јапонија


Рускиот претседател Владимир Путин им се придружи на ветраните на церемонијата по повод одбележувањето на 70-годишнината од крајот на Втората светска војна. Путин денеска кратко го посети сибирскиот град Чита, во близината на кинеската граница, каде учествуваше на воена парада и положи венец на споменикот за војната. Рускиот претседател подоцна беше во Пекинг, каде утре ќе учествува на воена парада по повод предавањето на Јапонија на сојузниците во 1945 година.

XS
SM
MD
LG