Достапни линкови

Шефот на иранскиот парламент за нуклеарниот договор


Претседателот на иранскиот парламент Али Лариџани изјави дека го поддржува нуклеарниот договор со светските сили со кој се ограничуваат иранските нуклеарни активности во замена за олеснување на санкциите. Тој ова го изјави за време на светската конференција на претседателите на парламентите што се одржува во Њујорк. Пред два дена иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека е против тоа, иранскиот парламент да гласа за нуклеарниот договор, бидејќи доколку мине тогаш тој прераснува во законска обврска.

XS
SM
MD
LG