Достапни линкови

Американски беспилотни летала во Летонија


Американската војска распоредила две беспилотни летала од типот „Предатор“ и 70 војници во Летонија на тренинг мисија како дел од напорите за поддршка на безбедноста на европските сојузници, соопшти Пентагон. Ова е прво разместување на американски дронови во Летонија и тие таму ќе бидат до 15 овој месец. Соединетите држави ја интензивираа ваквата практика откако Русија во минататагодина го анектираше украинскиот регион Крим.

XS
SM
MD
LG