Достапни линкови

Уапсен лидер на политичка партија во Иран


Али Шакори Рад.

Иран соопшти дека лидерот на новоформираната реформистичка партија на Национално единство е притворен во Техеран. Али Шакори Рад е уапсен по прес-конференција во која го китикуваше процесот на проверка на моќниот Гардиски совет и дискутирал за партиските планови за парламентарните избори следната година. Новински агенции блиски до Исламската револуционерна гарда цитираа неименувани извори како велат дека причината за неговото апсење е поради негови дела од минатото. Тој кратко беше уапсен и во 2012 година.

XS
SM
MD
LG