Достапни линкови

Обама ќе ја преименува највисоката планина во САД


Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама ќе го смени името на највисоката планина во Соединетите државиМеккинли. Белата куќа соопшти дека планината која е висока 6.168 метри и која се наоѓа во Алјаска ќе биде преименувана во Денали. Според атабаскиот јазик, зборот Денали значи „највисокиот“ и бил употребуван тамошните племиња. Планината беше наречена по Вилијам Меккинли, американски претседател кој беше избран во 1897 година. Претседателот Обама ќе престојува во тридневна посета на Алјаска. Тоа е прва посета на еден американски претседател на Алјаска.

XS
SM
MD
LG