Достапни линкови

Парламентарни избори во Египет на 18 октомври


Каиро

Во Египет ќе бидат одржани парламентарни избори во две фази кои ќе почнат на 18 и 19 октомври, соопшти вчера изборната комисија. Изборите, први откако претседателот Абдел Фатах ал Сиси ја презеде власта требаше да се одржат уште во почетокот на минатата година, но беа одложени поради недостиг на изборна регулатива. Втората фаза на изборите ќе со одржи на 22 и 23 ноември. Египет е без парламент од 2012 година.

XS
SM
MD
LG