Достапни линкови

Унгарија се огради со бодликава жица


Унгарија соопшти дека завршила со поставување на бариерата од бодликава жица во должина од 175 километри, долж границата со Србија, со цел да го спречи преминувањето на мигрантите на нејзина територија. Ова го соопшти министерството за одбрана, кое додаде дека зад бодликавата жица, армијата гради и 4 метра високата ограда.

Унгарија која е земја членка на Европската Унија и на Шенген зона пресретна 140 илјади мигранти кои доаѓаат од воени зони од Блискиот Исток и Африка.

XS
SM
MD
LG