Достапни линкови

Русија лансираше ракета со комуникациски сателит


Русија успешно лансираше ракета носач со британски сателит, во првото вакво лансирање отако во мај поради дефект на моторот беше уништен комерцијален сателит. Руската Федерална вселенска агенција Роскосмос соопшти дека ракетата Протон-М која го носи комуникацискиот сателит Инмарсат-5 Ф3, денеска како било планирано е лансирана од космодромот Бајконур.

XS
SM
MD
LG