Достапни линкови

ИАЕА: Иран почна да ги исполнува условите од нуклеарниот договор


Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА) соопшти дека Иран во голема мера ги исполнува условите од договорот за неговата нуклеарна програма. Агенцијата на ОН соопшти дека моменталното ниво на збогатен ураниум на Иран, нуклеарните стражувања и развојот се во согласност со неговите декларации. ИАЕА од 14 јули ја разгледува иранската нуклеарна програма, во согласност со договорот меѓу Техеран и шесте светски сили во првите чекори за неговото спроведување.

XS
SM
MD
LG