Достапни линкови

Пратеникот на САД за Сирија во Москва и Ријад


Башар ал Асад

Новиот американски специјален пратеник за Сирија Мајкл Ратни во текот на неделава ќе престојува во Москва, Женева и Ријад во обид да се изнајде политичко решение за четири годишната војна во таа земја. Во изминативе недели Вашингтон ги зголеми напорите за ставање крај на конфликтот. Администрацијата на претседателот Барак Обама инсистира дека во секое политичко решение мора да биде вклучено и заминувањето на сирискиот претседател Башар ал Асад од власт. На тоа се противат Москва и Техеран.

XS
SM
MD
LG