Достапни линкови

Двајца руски војници осудени за убистово


Илустрација.

Двајца руски војници се прогласени за виновни за убистово на таџикистански такси возач и се осудени на долги затворски казни. 109-от корнизон на судот во руската база во Таџикистан, на 17 години затвор го осуди Фјодор Басимов – заменик командант на вод, а 13 години затвор доби Илдар Шахапов – поранешен командант на воена единица. Двајцата беа уапсени во август минатата година, откако 36-годишниот такси возач беше најден мртов во близина на таџикистанскиот град Душанбе. Инцидентот предизвика тензии меѓу рускиот и таџикистанскиот воен персонал.

XS
SM
MD
LG