Достапни линкови

Убиени двајца припадници на НАТО во Авганистан


НАТО соопшти дека двајца припадници на службата денеска биле убиени од човек кој носел униформа на Националните безбедносни сили на Авганистан, во провинцијата Хелманд на северот од земјата. Алијансата соопшти дека напаѓачите отвориле оган врз возилото на напаѓачите, внатре во воениот компекс. Двајцата напаѓачи биле убиени кога силите на НАТО возвратиле со оган. Не е откриена националноста на жртвите. Ова прв ваков напад од април годинава. Талибанците досега не ја преземаа одговорноста за напдот.

XS
SM
MD
LG