Достапни линкови

ОН ги осуди убиствата во курдскиот регион во Ирак


Канцеларијата за човекови права на Обединетите Нации го осуди убиството на мажот и двете жени во ирачкиот полуавтономен регион на Курдите, за киднапирање и убиство на две девојки. Од канцеларијата е соопштено дека торојцата се убиени на 12 август по обвиненија на во април 2014 година. Портпаролот на канцеларијата рече дека убиствата се први под курдската регионална влада, откако беше формиран „неформалниот мораториум“ во 2008 година. Портпаролот на курдскиот Висок судски совет, Омид Мохсен рече дека регионалниот претседател Масуд Барзани ја одобрил одлуката. Канцеларијата за човекови права на ОН соопшти дека повеќе од 600 луѓе се убиени откако повторно е воспоставена смртната казна во 2004 година.

XS
SM
MD
LG