Достапни линкови

Кинеските акции повторно паднаа


Кинеската берза денеска падна за 7,6 проценти, со што падот продолжи четврти ден по ред достигнувајќи најниско ниво во последните осум месеци. Исто така денеска паднаа и јапонските акции. Но, другите азиски берзи се опоравија, еден ден по тешките глобални загуби, а европските пазари исто така застанаа на нозе на почетокот на тргувањето. Мешаната слика доаѓа еден ден по глобалната продажба и бурниот ден на Вол Стрит. Пазарите во Хонг Конг, Јужна Кореја, Австралија и Сингапур денеска објавија скромени надоместувања, откако претходниот ден се соочија со силниот удар. Аналитичарите велат дека не е јасно дали ова е знак за крај на најлошото.

XS
SM
MD
LG