Достапни линкови

САД распоредуваат авиони Ф22 во Европа


Соединетите држави наскоро ќе распоредат борбени авиони од типот Ф22 во Европа како поддршка на источноевропските земји членки на НАТО кои страхуваат по руската интервенција во Украина,. Тоа ќе биде прво разместување на ваков вид авиони во Европа. „Руската воена активност во Украина продолжува да претставува причина за голема загриженост за нас и нашите европски партнери“, оцени Пентагон.

XS
SM
MD
LG