Достапни линкови

Курц: Заеднички одговор за кризата со мигрантите


Потребен е единствен, заеднички одговор за надминување на кризата со мигрантите бидејќи ниту една земја нема капацитет сама да се справи со овој проблем, оценија денеска во Скопје македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски и неговиот австриски колега Себастијан Курц, кој престојува во посета на Македонија. Според австрискиот министер, не треба да се остават сами Македонија и Србија во надминувањето на проблемот, иако тие не се членки на Европската унија.

XS
SM
MD
LG