Достапни линкови

Испразнет од мигранти дивиот премин кај Гевгелија


На дивиот премин на македонско-грчката граница денеска се пропуштија и последните стотина мигранти кои чекаа да влезат во земјава. Во меѓувреме во близина на границата се поставуваат шатори каде ќе може во иднина мигрантите да се регистрираат. На местото на поставување на пунктотприсутене и министерот за внатрешни работи Митко Чавков. Тој изјави дека Македонија ќе има хуман пристап кон проблемот и оти се во координација со грчката страна за справување со напливот на мигранти. Според него, се решиле на таков чекор бидејќи стратегијата за првично пропуштање на поранливите категории на македонска територија не наишла на одобрување кај мигрантите.

XS
SM
MD
LG