Достапни линкови

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во Азербејџан


Припадници на азербејџанските безбедносни сили.

Полицијата денеска се судрила со жителите на азербејџанскито град Мингачевир еден ден по смртта на младо момче, кое беше пронајдено мртво откако било испрашувано од локалната полиција. Полицијата употребила солзавец и шок бомби да ја растера толпата која бара оставка од шефот на полицијата Аласгар Бадалов. Неколку демонстранти биле уапсени. Според полицијата, 27 годишното момче скокнало од прозорецот додека било испрашувано.

XS
SM
MD
LG