Достапни линкови

Преговори меѓу Северна и Јужна Кореја


Лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун

Претставници на власта на Северна и Јужна Кореја се согласиле да се сретнат денеска со цел да разговараат за ситуацијата на полуостровот, соопшти кабинетот на претседателот на Јужна Кореја. Четворицата високи претставници на двете земји ќе се сретнат во едно погранично село пред да истече рокот поставен од Пјонгјанг до Сеул. Северна Кореја бара Јужна Кореја да прекине со пропагандата емитувана преку звучници на границата или земјата ќе се сооочи со воена акција.

XS
SM
MD
LG