Достапни линкови

ОН: Македонија да ги почитува бегалците


Комесарот за бегалци на ОН, Антонио Гутјерес.

Обеденитети Нации изразија загриженост, откако македонската полиција употреби сила да ги растера бегалците и мигрантите кои се обидуваа да влезат од Грција. Високиот комесар за бегалци на ОН, Антонио Гутјерес денеска разговарал по телефон со македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски и му кажал дека Македонија треба да воспостави „уредно управување“ на нејзините граници и да ги почитува бегалците.

XS
SM
MD
LG