Достапни линкови

Авганистанскиот заменик претседател преживеа заседа


Заменик претседателот на Авганистан Абдул Рашид Достум преживеа заседа, наводно од страна на талибанските борци во северен Авганистан. Бунтовниците денеска го нападнале конвојот на Достум во провинцијата Фарјаб. Помошникот на достум за рописниците на Радио Слободна Европа од Авганистан, изјави дека луѓето кои го обезбедувале Достум возвратите на нападот, убивајќи четири милитанти, а седум биле уапсени. Достум не бил повреден во нападот. Долполнителни информации не биле веднаш достапи.

XS
SM
MD
LG