Достапни линкови

Ципрас предложи предвремени парламентарни избори


Грчкиот премиер Алексцис Ципрас предложи одржување на брзи избори на 20 септември, во земјата погодена од финансиската криза. Левичарскиот лидер се очекува да се обрати до нацијата, пред да ја поднесе оставката до претседателот Прокопис Павлопулос. Грчките акции и обврзници денеска паднаа, откако Ципрас се сретна со членовите на неговиот кабинет во Атина за да ги дискутираат следните потези по одобрувањето на финансиската помош од меѓународните кредитори во вредност од 86 милијарди евра.

XS
SM
MD
LG