Достапни линкови

Оланд, Меркел и Порошенко за ситуацијата во Украина


Претседателот на Франција Франсоа Оланд и германскиот канцелар Ангела Меркел в понеделник во Берлин ќе се состанат со украинскиот претседател Петро Порошенко за да разговараат за ситуацијата во Украина. Ова го соопшти шефот на француската дипломатија Лоран Фабиус, И покрај прекинот на огнот, на истокот на Украина повторно дојде до ескалација на судирите меѓу проруските бунтовници и украинската војска. Оланд, Меркел, Порошенко и Путин кон крајот на минатиот месец апелираа на целосна примена на договорот за прекин на огнот кој беше постигнат во белорускиот главен град Минск во февруари годинава.

XS
SM
MD
LG