Достапни линкови

ИД повика на џихад во Турција и заземање на Истанбул


Групата на Исламската држава денеска објави видео снимка на кој го повикува турксиот народ на џихад и за заземање на Истанбул, објави турскиот весник „Милиет“. Повикот е испратен од командант на ИД, кој минатата година се приклучил на џихадистичката група во Турција. Снимката содржи и критики до претседателот Реџеп Таип Ердоган и вклучувањето на Турција во меѓународната коалиција предводена од САД за борба против ОД.

XS
SM
MD
LG