Достапни линкови

Загриженост за зголемените насилства во Украина


Украинскиот претседател, Петро Порошенко.

Европската Комисија денеска соопшти дека украинскиот претседател Петро Порошенко планира да го посети Брисел во текот на следните две недели, и да го дискутира порастот на насилствата во источна Украина, што фрлија сомнеж врз договорот за прекин на огнот меѓу проруските сепаратисти и украинските владини сили. Точниот датум за посетата на Порошенко се уште не е објавен, но најверојатно посетата ќе се случиу пред крајот на август. Престрелките меѓу владините сили и сепаратистите околу украинскиот пристанишен град Мариупол ја зголемија загриженоста дека договорот за прекин на огот потпишан во Минск би можел целосно да биде прекинат.

XS
SM
MD
LG