Достапни линкови

Олимписките води во Рио опасно загадени


Водите во океанот околу Рио де Жанеиро каде следната година треба да се одржат спортските натпреварувањаво едрење и веслање за време на олимписки игри се толку многу загадени што може да ги разболат спортистите, тврдат здравствените експерти. Претставници на Светската здравствена организација за Асошиејтед пресвелат дека водите треба да се тестираат на бактерии и вируси.АП претходно оваа година даде примероци од водата на тестирање кое покажаопасно високо ниво на патогени вируси од канализацискиот отпад што се фрла нетретиран во водите каде треба да се одржат натпреварувањата следната година игри. Експерти тврдат декаречиси е сигурно дека спортистите ќе бидат заразени со вируси, иако организаторите на Олимпијадата тоа е малкуверојатно.

XS
SM
MD
LG