Достапни линкови

Две жени повредени во напад на ПКК во Турција


Две жени биле повредени, откако припадници на младинското крило на Курдската работничка партија (ПКК) фрлиле бомба врз зграда на дирекцијата на полицијата во Силван, округ Дијарбекир, Југоисточна Турција. Бомбата се одбила од оградата и експлодирала на улица, повредувајќи две жени. Повредените се хоспитализирани, силите за безбедност презеле операција за фаќање на напаѓачите. Во исто време Генералштабот на турската армија соопшти денеска за неколку напади на курдски бунтовници вчера врз полициски станици и воени објективо окрузите Шарнак, Ван, Дијарбекир, Битлис, Хаккјари во источниот дел на земјата. Нема повредени припадници на турските сили за безбедност. Во судирите со турските војници биле убиени седум борци од ПКК.

XS
SM
MD
LG