Достапни линкови

Десетици загинати во експлозија на камион бомба во Багдад


Ирачките власти соопштија дека во денешната експлозија на камион бомба на еден пазар во Багдад загинале над 50 луѓе, додека стотина биле ранети. Камионот експлодирал во предградие на Багдад кое главно е на селено од шиитски муслимани. Досега никој не ја презел одговорноста за нападот но, како што јавуваат новинските агенции, сунитските екстремисти во милитантната група Исламска држава често преземаат слични напади во местата каде што претежно живеат шиити.

XS
SM
MD
LG