Достапни линкови

Ирак воведува пакет реформи против корупција


Салим ал-Џабоури.

Парламентот во Ирак едногласно го одобри пакетот реформи против корупција на премиерот Хајдер ал-абди. Гласањето за реформите денеска беше објавено од страна на спикерот во Парламентот Салим ал-Џабоури и беше, а беше емитувано во живо на државната телевизија. Абади ги предложи мерките да ја намали корупцијата и да заштеди пари. Пакетот реформи вклучува елиминарање на слој на високи владини позиции, запирање на секташки и партиски квоти за владини функционери, и повторно отворање на истраги за корупција.

XS
SM
MD
LG