Достапни линкови

Јапонија повторно ги вклучи нуклеарните реактори


Во Јапонија денеска беше вклучен реакторот во нуклеарната централа Сендаи. Со тоа заврши периодот од четири години во кои јапонските нуклеарки беа затворени по кризата во централата во Фукушима која следуваше по земјотресот кој предизвика катастрофално цунами. Несреќата принуди сто илјади луѓе да бидат евакуирани поради страхување дека би можело да дојде до топење на неколку реактори во тамошната нуклеарка.

XS
SM
MD
LG