Достапни линкови

Ципрас: Грција не може да се справи со бранот мигранти


Грчкиот премиер Алексис Ципрас

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека инфраструктурата на неговата земја не може да се справи со илјадниците мигранти кои пристигнуваат на бреговите на Грција од со војна зафатените Сирија и Авганистан. „Сега е време да видиме дали Европската унија е Европска унија на солидарност или Европска унија во која секоја земја се обидува да си ги заштити сопствените граници“, изјави Ципрас.

XS
SM
MD
LG