Достапни линкови

ИД одговорна за нападот во Саудиска Арабија


Милитантите на Исламската држава ја презедоа одговорноста за денешниот самоубиствен напад на џамија, што ја користеа пропадници на безбедносните сили, шри што загинаа најмалку 15 лица во југозападна Саудиска Арабија. Соопштението групата го шири низ социјалните мрежи велејќи дека бомбашот се инфилтрирал во „воен камп“ на саудиските специјални сили во провинцијата Асир, во близина на границата со Јемен. Не беше прецизирано дали нападот бил насочен кон џамијата. Нападот беше најсмртоносен од страна на ИД во Саудиска Арабија.

XS
SM
MD
LG