Достапни линкови

Руската рубља продолжува да паѓа


Вредноста на руската рубља и понатаму породолжува да паѓа на ниво што не е видено од почетокот на 2015 година. Стапката на рубљата во однос на еврото во денешното тргување достигна повеќе од 70 рубљи за едно евро и падна на 64.4 рубљи за долар. Стапката на еврото беше најниска во однос на март, а доларот беше најсаб од февруари. Падот на руската рубља е поврзан со руската економија, која влезе во рецесија по санкциите кои ги воведе Западот кон Москва и поради ниските цени на нафтата, по вмешаљноста на Кремљ во украинката криза.

XS
SM
MD
LG