Достапни линкови

Јанукович повикан на суд во Украина


Поранешниот украински претседател, Виктор Јанукович.

Украина го повика на суд побегнатиот поранешен претседател Виктор Јанукович, да сведочи во истрага за корупција. Украински државен весник денеска го објави текстот во кој Јанукович се повикува на суд. Во поканата се наведува дека е побарано на 11 август Јанукович да дојде во канцеларијата на обвинителот во Киев и д абиде сослушан во врска со систрага за криминали извршени според Членот 191 од кривичниот законик. Членот се однесува на „проневера на имот“ и „проневера на средства преку користење на јавна фукција за извршување на големи измами.“ Украинскиот јавен обвинител Виктор Шокин не 28 јули рече дека судскиот процес започнал во отсуство на Јанукович.

XS
SM
MD
LG