Достапни линкови

Светот негативно гледа на Путин и Русија


Најновото испитување што го спроведе Истражувачкиот Центар Пју со седиште во Соединетите држави покажува дека во светот неповолно се гледа на Русија и на нејзиниот претседател Владимир Путин. Испитувањето било изведено во 39 земји. Само 24 проценти од испитаниците во овие земји изразиле доверба спрема Путин во она што го прави во рамките на светската политика. Најдобар рејтинг Путин имал во Виетнам дури 70 насто и Кина 54 проценти. Од друга страна само 11 насто од Русите изјавиле дека му веруваат на американскиот претседател Барак Обама. Во 2011 година Обама имал 41 проценти доверба кај руските граѓани.

XS
SM
MD
LG