Достапни линкови

Обвинение за лицето што ја прегази новинарката Павловска


Скопското јавно обвинителство ја заврши истрагата за сообраќајната несреќа во која минатиот месец животот го загуби новинарката на Македонско радио Сузана Тодоровска-Павловска, и до Основниот суд Скопје 1 поднесе обвинителен акт против едно лице за кривично дело „тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“. Според наодите добиени од спроведените дејствија, како што соопшти денеска Јавното обвинителство, обвинетиот во состојба на пијанство под дејство на алкохол (1,52 промили во крвта и 2,42 промили во урина) и наркотични средства – канабис, го управувал своето возило „опел корса“ со брзина од 83 км/час при што загубил контрола и удрил во Тодоровска Павловска. „Во исто време со обвинителниот акт, Основното јавно обвинителство Скопје стави и посебен Предлог за продолжување на мерката „притвор“, се наведува во соопштението.

XS
SM
MD
LG