Достапни линкови

Депортираните Ујгури се уште во притвор во Кина


Кинеските медиуми велат дека Ујгурите муслимани кои минатиот месец беа депортирани од Тајланд во Кина, се уште се во притвор, а властите ги испитуваат сомневањата за нивната поврзаност со исламистички милитанти. Во денешните извештаи се вели дека некои од 109 Ујгури се борел со тајландската и кинеската полиција, откако тие насилно се обиделе да го принудат да лета назад за Кина, поради страв дека ќе биде убиен. Во весникот Глобал Тајмс беше наведено дека неколку од Ујгурите планирале да патуваат од Тајланд за Турција и дека би можеле да завршат борејќи се во Сирија или Ирак. Полицијата соопшти дека 13 од нив се осомничени дека имаат терористички врски.

XS
SM
MD
LG