Достапни линкови

Заробени сириски војници обучувани од САД


Пентагон соопшти дека неколкумина припадници на Слободната сириска армија кои ја минале новата американска програма за обука против милитантите на Исламската држава биле заробени од Нусра Фронтот, крило на Ал Каеда во Сирија. Претходно дел од војниците кои биле обучувани во рамките на американската програма претрпеле загуби во борбите во Сирија. Овие инциденти ја нагласија екстремната чувствителност на оваа мала група американските сојузници од 60 војници.

XS
SM
MD
LG