Достапни линкови

Во Србија Ден на сеќавање за прогонот на Србите од Хрватска


Во Србија денеска се одбележува Ден на жалост и сеќавање по повод 20 години од прогонот на Србите од Хрватска во акцијата „Бура“. Тогаш беа протерани над 200 илјади, додека, според српските податоци биле убиени 2 илјади Срби. Предвидени се и голем број манифестации во знак на сеќавање на настраданите. Дваесет годишнината од акцијата „Бура“ вчера во Хрватска беше одбележана со воена парада на која учествуваа околу 3 илјади војници.

XS
SM
MD
LG