Достапни линкови

Пакистан уапси осомничени за вмешаност во напади


Илустрација.

Пакистан денеска соопшти дека се уапсени пет лица осомничени за вмешаност во двоен самоубиствен напад на талибанските милитанти, насочени кон две христијански цркви во источниот град Лахор. Министер од провинцијата Пенџаб вели дека петмината осомничени припаѓаат на отцепената група Техрек-е-Талибан. Во Март 17 луѓе беа убиени во Лахор и повеќе од 70 беа повредени во двоен бомбашки напад. Двата напади се случија за време на богослужби во црквите кои се наоѓааат на растојание од еден киломатар и кои ги посетуваат околу 100 илјади пакистански христијани.

XS
SM
MD
LG