Достапни линкови

Ќерката на Немцов наградена во Полска


Жана Немцова.

Најстарата ќерка на убиениот рускиот опозиционер Борис Немцов доби награда во Полска во вредност од 1,1 милиони долари за залагање за демократија и човекови права. 31-годишната Жана Немцова денеска во Варшава ја доби Лех Валенса наградата за солидарност, од полскиот претседател Бронислав Коморовски и од претседателот на комитетот за наградата, поранешниот претседател Лех Валенса. Наградата за солидарност е основана од страна на Министерството за надворешни работи на Полска. Немцова ја напушти Русија откако нејзиниот татко беше убиен на 27 февруари во близина на Кремљ.

XS
SM
MD
LG